Trendy ze světa videokonferencí
V dnešní době, kdy stále více lidí pracuje na dálku a komunikuje s ostatními prostřednictvím internetu, se videokonference staly důležitou součástí každodenního života mnoha z nás. Spolu s jejich rostoucí oblibou se samozřejmě rychle rozvíjejí také jejich možnosti.
Videohovory mají mnoho výhod, vynikají například snadným propojením lidí z celého světa bez ohledu na vzdálenost a časovou zónu. Velmi populární se staly zejména kvůli covidovým lock-downům, kdy šlo často o jedinou možnou formu udržování soukromých i pracovních vztahů. Ukázalo se však, že virtuální komunikace má mnoho výhod i v dobách, které restrikcemi už svázané nejsou. Velká flexibilita a (nejenom) možnost ušetřit čas a peníze za mnoho hodin (nebo dní) strávených po služebních cestách se zkrátka počítá. Výrobci hardwaru i poskytovatelé služeb si to samozřejmě uvědomují, a proto začali funkce svých produktů rozvíjet. Ze složitých, striktně byznysových řešení se tak staly nástroje vhodné i pro masové využití a dostupné i do menších podniků nebo třeba domácích kanceláří.
Videokonference na PC, notebooku či chytrém telefonu
Benefitem komunikace prostřednictvím videa je snadná dostupnost. V podstatě stačí mít k dispozici jen připojení k internetu a novější chytrý telefon, tablet, notebook či počítač. Často to úplně stačí, jindy může být potřeba doplnit nějaké to příslušenství, jako mikrofon, reproduktory či sluchátka nebo webovou kameru, ale to nejsou žádné velké výdaje. Následně si stačí vybrat některou z mnoha aplikací, které umožňují videokonference využívat. Mezi nejpopulárnější patří například služby Zoom, Skype, Google Meet, Microsoft Teams, Cisco Webex a mnoho dalších. Využívá videohovorů je i z pohledu jednotlivců či malých firem jednoduché, bezplatné (či levné), snadno dostupné, uživatelsky intuitivní a funkčně zcela vyhovující.
Specializovaná zařízení
Vedle výše zmiňovaných možností jsou k dispozici také specializovaná řešení pro videokonference s vlastním hardwarovým a často i softwarovým vybavením. Běžně se využívají v konferenčních místnostech, „zasedačkách“ nebo pro velké skupiny lidí (třeba na univerzitách). Stále častěji se na trhu objevují i zařízení určená pro menší kanceláře či menší skupinky lidí nebo dokonce home office. K dispozici jsou dokonce i přenosné systémy vybavené vlastní baterií, které lze snadno přenášet (například mezi kancelářemi nebo kamkoli jinam, třeba na zahradu).
Specializované systémy bývají vybaveny snadno ovladatelnými displeji, kvalitními reproduktory a mikrofony (nebo ještě lépe mikrofonními poli), kamerami s vysokým rozlišením a širokým úhlem záběru (jsou tak schopny zachytit i větší prostory a velké skupiny lidí) a špičkovou konektivitou. Mimo jiné umožňují snadné ovládání (třeba hlasem) a sdílení obsahu.
Základem je také snadné připojování mnoha účastníků (z firmy i mimo ni) a jejich osobních zařízení, např. právě pro sdílení prezentací. Moderní systémy jsou často doplněny také o interaktivní velkoplošné dotykové panely umožňující snadné sdílení obsahu a interaktivní spolupráci zahrnující komentování, psaní, kreslení apod.
Možnosti videokonferencí rozšíří AI
Jedním z trendů, které můžeme v oblasti videokonferencí sledovat, je postupné pronikání funkcí založených na umělé inteligenci a strojovém učení. V první řadě lze zmínit funkce pro vylepšení kvality zvuku a obrazu. Chytré technologie nás tak například zbaví nepříjemných ruchů z okolí (eliminovat takto lze např. hluk dopravy z ulice, šum v dopravním prostředku nebo ruch zaplněné restaurace). Další možnosti se nabízejí v oblasti vylepšení obrazu – kromě zvýšení samotné kvality přenosu můžeme zmínit např. odstranění či rozmazání pozadí za mluvčím (nebo jeho nahrazení úplně jinou scenérií), sledování mluvčího (pokud se pohybuje po místnosti, je stále udržován uprostřed obrazovky) nebo třeba automatické přepínání záběru podle toho, kdo aktuálně hovoří. Hodit se může i automatické udržování očního kontaktu :-).
To je však jen začátek. Co byste řekli třeba na automatický přepis videokonference do textové podoby, uložení tohoto záznamu na příslušné místo ve firemním systému a jeho nasdílení mezi účastníky schůzky? Nebo na automatický živý překlad konference mezi různými jazyky? Hodil by se vám automaticky generovaný videoklip s těmi nejdůležitějšími a nejzajímavějšími sekvencemi ze schůzky? Dnes již nejde o nic nemyslitelného…
Inteligentní asistenti nám mohou pomoci i s co nejefektivnějším obsazováním schůzek (budou tam jen ti, kteří jsou skutečně potřeba), s vyhledáním co nejvhodnějšího času pro jejich uskutečnění nebo s monitoringem obsazenosti jednotlivých zasedacích místností a péčí o kvalitu prostředí (teplota, kvalita vzduchu apod.).
Inovace těžící z umělé inteligence se dostávají i do výbavy běžných počítačů a dalších zařízení, nejsou tedy jen výsadou specializovaného hardwaru, ale z kvalitnějšího obrazu a zvuku i dalších chytrých funkcí mohou těžit i normální uživatelé.
Od videokonferencí k metaverzu
Videokonference jsou bezesporu užitečné, ale svým pojetím mezi účastníky udržují jistý odstup. Alespoň z části by tento handicap mohla vyřešit virtuální realita (tzv. metaverzum). V budoucnu opět nepůjde o nic složitého, v podstatě budou stačit jen VR brýle a příslušný software nebo služba. Celý tým se pak bude moci přesunout na jedno virtuální místo (např. do firemní zasedací místnosti nebo kamkoli si budou účastníci přát) a navodit tak (sic iluzorní) dojem větší pospolitosti. To vše včetně přenášení výrazů obličeje nebo gest rukou. Samozřejmě i zde budeme mít k dispozici počítače, veškeré své informace a moderní prezentační pomůcky, na které jsme zvyklí z fyzického světa. Prozatím jde spíše o hudbu vzdálenější budoucnosti s mnoha nezodpovědnými otázkami a vysokými náklady na pořízení, nicméně potřebné technologie již k dispozici máme. Jen čas tedy ukáže, jestli jde o další ze směrů, kterým se bude komunikace v budoucnosti ubírat, nebo půjde spíše o slepou vývojovou větev…
Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz