Mobilní novinky z MWC 2024

Letošní veletrh Mobile World Congress v Barceloně dal v prvé řadě vyniknout umělé inteligenci,na kterou bylo možné narazit na každém kroku. A často ve spojitosti s dalšími novinkami, které byly na veletrhu k vidění, jako třeba chytré prsteny nebo ohebné telefony nejrůznějších tvarů a podob.

 


Chytré prsteny

Nabídka chytrých prstenů se v posledních měsících rychle rozrůstá a další by měl letos poslat do světa také Samsung. Na první pohled jde o logický krok, protože jihokorejský výrobce má v segmentu nositelné elektroniky i monitorování zdraví a fitness bohaté zkušenosti a prsten může být dalším rozšířením jeho bohatého ekosystému. Zařízení bude těsně propojeno s dalšími přístroji a nabídne např. měření srdečního pulsu a tělesné teploty, analýzu spánku apod.

Ohebné telefony

Samsung se v průběhu MWC pochlubil i dalšími zajímavostmi, zmínit můžeme např. koncept nazvaný Cling Band, což není nic jiného než telefon, který se obtáčí kolem zápěstí. Podobné řešení se rozhodla vyzkoušet i Motorola, jejíž telefon s ohebným OLED displejem se také obepíná okolo zápěstí, má látková záda a kolem ruky jej můžete mít buď volně, nebo zajištěný magnetickým náramkem.v

Notebook s průhledným displejem

Lenovo na veletrhu Mobile World Congress předvádělo i experimentální notebook s průhlednou 17,3" obrazovkou s micro LED diodami. Zatím jde spíše o inspiraci pro producenty sci-fi filmů než o praktickou záležitost, ale potom, co jsme před několika týdny viděli na veletrhu CES demonstraci možností průhledných televizorů, nemusí být ani tato budoucnost příliš vzdálená.

Delší výdrž pro Google Wear OS

Společnost Google oznámila novinky v systému Wear OS. Klíčovou změnou by měla být lepší výdrž baterie, za kterou vděčí energeticky efektivnějšímu nakládání s notifikacemi. Jako první jej nabídnou hodinky OnePlus Watch 2 slibující výdrž až 100 hodin na jedno nabití.

Virtuální realita pro profesionály

Společnost HTC představila profesionální verzi headsetu VIVE XR Elite Business Edition se službami VIVE Business+, které usnadní správu celých flotil náhlavních sad i nasazení obsahu v jakémkoli měřítku. VIVE XR Elite Business Edition přináší novinky, jako jsou lokalizační a polohové služby, možnost využívat avatary či AI nástroje, mezi které spadá např. osobní asistent. Doplněno bylo také sledování očí a jemných mimických výrazů. Součástí jsou i přepracované fyzické doplňky pro zvýšení fyzického pohodlí uživatelů. Společnost OPPO do Barcelony přivezla prototyp nové generace brýlí pro asistovanou realitu OPPO Air Glass 3. Ty mohou prostřednictvím smartphonu přistupovat k modelu AndesGPT schopnému porozumět různým typům dat, včetně textu, obrázků, videa a zvuku, zpracovávat je a reagovat na ně. Uživatelům tak stačí jen lehce stisknout spánkovou část brýlí, aby aktivovali hlasového asistenta s AI a mohli provádět řadu úkolů.

Nové mobilní telefony

Společnost Xiaomi na veletrhu vystavovala novou řadu telefonů Xiaomi 14 s objektivy Leica Summilux. Větší model Xiaomi 14 Ultra (6,73") i kompaktnější Xiaomi 14 (6,36") nabízejí platformu Hyper OS (vycházející z Androidu), kvalitní konstrukci, povedené displeje i vysoký výkon. Oba modely přinášejí také bohaté možnosti v oblasti fotografické výbavy s tím, že model Ultra zaujme např. i samostatně prodávanou sadou, která nabízí rozšířené funkce ve speciálním gripu a pouzdře. Nejnovější vlajková loď Honor Magic6 Pro se chlubí pokroky v oblasti fotografování, displeje, výkonu a uživatelského zážitku s podporou AI, za čímž stojí i nejnovější verze operačního systému MagicOS 8.0. Aby výrobce nastínil potenciální budoucí možnosti, přináší do Magic6 Pro open source model LlaMA schopný plnit funkce, jako jsou generování obrázků, odpovídání na otázky, tvorba textu nebo porozumění čtenému textu v offline prostředí. Společnost TCL v Barceloně představila novou řadu smartphonů TCL řady 50, další produkty s technologií NXTPAPER optimalizované pro lidské oči (např. tablet NXTPAPER 14 se 14,3" 2,4K displejem) nebo 5G dongly pro rychlé připojení na cestách. Řadu inovativních technologií na veletrhu prezentovala společnost Infinix. Zmínku si zaslouží např. funkce E-Color Shift, která uživatelům umožňuje přizpůsobit si vzhled zadní strany svých zařízení. Další novinkou je bezpečná technologie bezdrátového nabíjení založená na magnetické rezonanci (Infinix AirCharge) nebo baterie Infinix Extreme-Temp schopná pracovat při extrémně nízkých teplotách až minus 40 °C.

Další novinky ve zkratce

  • Premiéru si odbyl odolný smartphone Energizer Hard Case P28K s baterií o kapacitě 28 000 mAh.
  • ZTE uvedlo na trh cenově dostupný telefon Nubia Flip 5G Phone s ohebným displejem (stát by měl 599 USD, tedy přibližně 15 000 Kč) a tablet Nubia Pad 3D II s podporou trojrozměrného zobrazení.
  • Cenově dostupné „véčko“ s ohebným displejem představila také společnost Doogee – model Flip X nabídne např. čipovou sadu MediaTek G99 a AMOLED panel s úhlopříčkou 6,9", 50mpx hlavní fotoaparát nebo 3 800mAh baterii.
  • T-Mobile demonstroval svou vizi telefonu bez aplikací – se vším by měla uživateli pomáhat umělá inteligence.
  • Plány ohledně své budoucnosti poodhalila společnost HMD Global – jednou z cest bude např. produkce elektroniky na základě nově uzavřené licenční dohody na motivy Barbie.
  • Qualcomm představil modem FastConnect 7900, který integruje Wi-Fi 7, Bluetooth a 5G konektivitu a k co nejefektivnějšímu provozu si pomáhá pomocí AI.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz